Referat.me

Название: Роман Уласа Самоука Марія один з найдовершеніших творів про трагічну долю України про голод

Вид работы: реферат

Рубрика: Астрономия

Размер файла: 18.89 Kb

Скачать файл: referat.me-1847.docx

Краткое описание работы: КОНСПЕКТ УРОКУ З української літератури Роман Уласа Самоука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про голодомор Тема: Роман Уласа Самчука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України про голодомор.

Роман Уласа Самоука Марія один з найдовершеніших творів про трагічну долю України про голод

КОНСПЕКТ УРОКУ

З української літератури

Роман Уласа Самоука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про голодомор

Тема: Роман Уласа Самчука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України про голодомор.

Мета: Відкрити перед учнями ще одну сторінку правди в літературі та історії на прикладі роману Уласа Самчука “Марія”.

Допомогти їм правильно усвідомити символізм твору, гостроту проблематики та глибокий психологізм у змалюванні героїв.

Виховувати в них критичне ставлення до поведінки і і вчинків героїв.

Обладнання.

Фотографія письменника.

Текст роману “Марія”

Хід уроку.

І. Актуалізація знань учнів

Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його для доброго, для потрібного.

Улас Самчук.

Хто він? Що зробив для рідної землі? Як склалася його доля?

Народився на Волині 20 лютого 1905 р. в знаменитій Дермані, де колись працював друкар Іван Федорович, потім брат Северина Наливайка Дем’ян, поет і книговидавець. Поблизу були Острог, Крем’янець, Почаїв, де складалася своєрідна культурна атмосфера.

Навчався в гімназії у Крем’янці. Юнаком було взято до польського війська, звідки він дезертирував і опинився в Німеччині. Згодом переїжджає у Прагу – найголовніший український еміграційний центр, вступає до Вільного українського університету, спілкується з інтелектуальним цвітом нації.

У роки Великої Вітчизняної війни Улас Самчук приїхав до окупованого Львова, став редактором газети “Волинь”.

У повоєнні роки став ініціатором нової літературної організації – Мистецького Управлінського Руху (МУР) 1947 р. переїхав до Торонто і прожив там, працюючи, до кінця своїх днів 9 липня 1987 року.

Творче надбання письменника.

Друкуватися почав рано. Перше оповідання “На старих стежках опублікував” у 1926р. Співпрацював з “Літературно-науковим вісником”.

Найвизначнішим творчим досягненням письменника є роман-тетралогія “Волинь” – гімн великому краєві України – Волині, його самобутнім людям, гімн селянській праці, любові до землі.

У 30-х роках вживалися заходи щодо нагородження Уласа Самчука Нобелівською премією за цей роман. Але цього не сталося. Хоча цей твір споріднений з “Селянами” С.Реймонта”. “Селянами” О.Бальзака, навіть з “Тихим Доном” М. Шолохова.

Після війни створює трилогію “Ост”, “Чого не гоїть вогонь?” “На твердій землі окремої уваги заслуговує публіцистика Уласа Самоука.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Найсенсаційнішим з усіх творів Самчука став роман-спалах “Марія”

Що це за твір? Чому його так названо?

Наше завдання сьогодні дати відповідь на це запитання.

ІІІ. Відповідь на запитання.

- Про що розповідається у цьому романі?

- Що вам відомо про голод 1933 року?

Світову громадськість у 1933 році потрясло нечуване в історії лихоліття, яке спало на голову українського народу – організований сталінсько-більшовицькою системою голодомор, що призвів до кількісного зменшення українців на одну п’яту. Тобто 7,5-8 млн. жертв. Це була перша велика акція етноциду, спрямована проти українського народу.

- Коли був написаний роман?

Твір був написаний у тому ж таки 1939 році.

- Зачитайте, кому присвячено твір?

Матеріям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933.

- З яких трьох частин складається роман?

“Книга про народження “Марії”

“Книга дві Марії”

“Книга про хліб”.

- Які історичні події охоплено?

Російсько-японська війна,

Перша світова війна,

Громадянська війна,

Події революції 1917 року,

Панування більшовизму,

Боротьба з куркульством.

- Чи можна сказати, що дія окреслена точними, хронологічними рамками?

(26258 днів життя Марії, 71 рік 11 місяців)

І V . Робота над текстом.

1. Прочитати початок 1 розділу.

Що ви довідалися про дитинство Марії?

Коли Марії пішов шостий рік, припало на каменоломнях тата, а за два місяці, підточена важкою хворобою, злягла мати і більше не підвелася.

Марія спочатку жила у тітки Катерини. У 9 р. почала самостійно жити, пішла у найми. Тяжко працювала, але ніколи не жалілася, ще й співала.

Швидко розквітла Прийшло й кохання. Але Корнія забирають в москалі.

2.Чому Марія подала рушники Гнатові?

Марія не кохала Гната. Але він був господарем. А він Корнія чекала листів, та не дочекалася.

3.Чому помирали Маріїні і Гнатові діти?

Мабуть, тому, що це був шлюб без взаємності, без кохання.

4.Як вплинули сім років служби государю на Корнія і що змінило його, повернуло в русло звичайного селянського життя?

Коли Корній повернувся з армії, почав калічити мову, пересипаючи її російськими словами, жорстоко ставився до Марії, але з часом порозумнішав, побачив, всюди, куди не кинь – порожньо. А їсти треба. І почав він ворушитися, працювати. Докупили поле, завели коней, побудували нову простору хату.

4.Чи догадувалася Марія, хто підпалив її нову хату?

Почалася російсько-японська війна і Корнія забрали воювати. На Великдень у Марії згоріла хата, коли вона була в церкві.

Марія догадувалася, що Гнат підпалив її хату, але він клявся, що не робив цього страшного гріха. Хоча в той день він найпізніше прийшов до церкви.

V . Коментоване читання.

7 розділ ІІ книги. 2 абзаци.

“І далі пішли дні рівною довгою чередою...”

- Чому Корній почував себе як по молитві?

- Якими поетичними образами змаль ванно красу літньої ночі?

Корній господар, почесний чоловік у громаді. Він одержує задоволення від праці, задоволення від життя і тому після зустрічі з своїм полем, з сонцем і небом почуває себе, як по молитві.

Кожний схід сонця приносив працю, захід – відпочинок.

Сонце величне і вічне.

Невтомні видзвони жартівливих сонячних птахів.

Хрусталево-прозорий пахучий воздух. Вітер топче по ланах білі хмаринки, ніби лілеї блакитного велетенського ставу підбавлені легко сонцем.

6.Якими мріями жила Марія?

Марія жила мріями про щасливе життя, про лад у родині.

7.Чому селяни вороже ставилися до більшовицької влади?

Нагаями гнали на робоут, знущалися з них.

8.Як розумієте рядки “Україна корчиться з голоду” (ст. 143).

9.Чому Корній не хоче йти в комунію? Чим зворушують його роздуми про життя.

10.Що ви можете розповісти про дітей Марії? Якою була їх доля?

11.Як жила родина Марії у дні голоду.

(уривки з V і VІ розділів ІІІ книги)

12.У чому виявилася материнська любов Марії, краса душі селянки?

13.Корній пожалів собаку, але не пожалів сина. – ваші думки з цього приводу.

14.”Слово має для мертвих і ненароджених. Затямте, ви, сини і дочки великої землі... Затямте принижні, витравлювані голодом, мором! Нема кінця нашому життю. Кажу вам правду велику: краще було Содомові й Гоморі в день страшного осуду, ніж вам, що відреклися й плюнули на матір свою!...”

На чому наголошував Гнат у слові до “прийдучого віків”.

VІ. Читання повних трагізму заключних рядків твору.

- Яке враження справив на вас твір?

- Що найбільше схвилювало?

- Чи можна стверджувати, що доля Марії – це доля всієї України?

VІІ. Висновок.

VІІІ. Домашнє завдання. “Доля Марії – це доля всієї України (твір).

Похожие работы

  • Христос воскрес торжествує життя

    Христос воскрес – торжествує життя Наближається Великдень. З приходом цього свята народ пов'язує надії на кращу долю, на мир, злагоду в родинах і суспільстві. Великдень – це справжня суть християнства, це свято гармонійної єдності людини і природи, свято духовного єднання, поваги до своїх пращурів, історії.

  • Місце літератури у професійному становленні студентів-журналістів

    Реферат з журналістики Місце літератури у професійному становленні студентів-журналістів Звичним і начебто само собою зрозумілим у програмі навчання майбутніх журналістів сприймається курс вітчизняної й світової літератур. Протягом кількох років студенти розглядають літературний процес від давнини й до сучасності, знайомляться з видатними іменами, найцікавішими творами, складають необхідні заліки й екзамени.

  • Мотивація чоловічих та жіночих імен мешканців Луцька

    Мотивація чоловічих та жіночих імен мешканців Луцька Роботу виконано на кафедрі історії та культури української мови ВДУ У статті подано результати досліджень мотивації чоловічих і жіночих імен мешканців Луцька (на основі антропонімних матеріалів Державного архіву Волинської області й загсу та соціолінгвістичних питальників).

  • Розвиток пізнавальних здібностей та інтересів учнів у процесі вивчення географії

    ТЕМА ДОСВІДУ: РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ТА ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ГЕОГРАФІЇ” Проблемне навчання, суть якого - самостійне одержання знань учнями, стає все більш цікавим для учителя і учня. Саме цей вид процесу навчання може забезпечити найбільшу активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, яку супроводжує один з постійних стимулів навчання задоволення від процесу роботи та результату.

  • Виховання інтересу до вивчення світової літератури

    ВИХОВАННЯ ІНТЕРЕСУ ДО ВИВЧЕННЯ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ. Уроки світової літератури мають великий виховний потенціал. Саме цей курс дав можливість прилучити учнів до фундаментальних цінностей слов’янського та західного світу. Першим етапом роботи на уроці світової літератури є пробудження цікавості до читання.

  • Поезії Марійки Підгірянки

    КОНСПЕКТ УРОКУ З літератури рідного краю Поезії Марій ки Підгірянки Тема. Література рідного краю. Марійка Підгіянка. Поезії. Мета. Ознайомити учнів у літературною довідкою про письменницю Марію Омелянівну Домбровську та її поетичну творчість. Розвивати в них уміння сприймати поетичні картини рідної природи через поезію.

  • Конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі

    Педагогіка «Конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі» Тема: Оскар Уайльд. Казка “Хлопчик-зірка”. Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.

  • Конспект уроку Гамлет вічний образ світової літератури багатогранність шекспірівських характ

    Реферат на тему: «Конспект уроку: амлет — вічний образ світової літератури. багатогранність шекспірівських характерів» Мета: підготувати учнів до сприйняття кульмінації твору та осмислення філософського значення образу Гамлета; спри­яти розвитку розумової діяльності учнів.

  • Голод 1946-1947 років в Україні

    олод 1946-1947 років в Україні Третій радянський голод в Україні тоталітарна "партія-держава" СРСР скоїла після страхітливої руйнівної війни, що двічі вогнем і кров'ю пройшла українською землею. Творення голоду відбувалося шляхом пограбування села через здійснення репресивної хлібозаготівельної та податкової політики, насильницькі зверхнадмірні зернопоставки у посушливі неврожайні повоєнні роки.

  • Нетрадиційні релігії

    Нетрадиційні релігії породжені глибинними процесами суспільного життя ХХ ст. і виявилося не тільки і відновленні ортодоксальних релігійних традицій, а й у пошуку нових цінностей, духовних орієнтацій. На позначення цього явища вживають багато синомічних термінів: (неорелігії”, “неосекти”, “неокульти”, “нетрадиційні вірування”, “севдорелігії”, “неомістицизм”, “релігії Нового віку”.