Название: Наукове значення періодичного закону
Вид работы: реферат
Рубрика: Государство и право
Размер файла: 21.81 Kb
Скачать файл: referat.me-48713.docx
Краткое описание работы: Конспект уроку з хімії у 9 класі “Наукове значення періодичного закону” Тема. Наукове значення періодичного закону Мета. Розкрити узагальнююче і прогностичне значення періодичного закону та
Наукове значення періодичного закону
Конспект
уроку з хімії у 9 класі
“Наукове значення періодичного закону”
Тема . Наукове значення періодичного закону
Мета . Розкрити узагальнююче і прогностичне значення періодичного закону та
періодичної системи елементів, його значення для розуміння
взаємозв’язку хімічних елементів у Всесвіті, гармонії життя на Землі та
розвитку наук.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, газети, присвячені
періодичному закону.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Форма уроку: урок – змагання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Шановні учні! Ми завершуємо вивчення періодичного закону, що об’єднав у цілісну систему всі елементи. Періодична таблиця Д.І.Менделєєва прикрашає кожен хімічний кабінет у школі чи ВНЗ, кожен довідник з фізики або хімії. Відкрита у 1869 р., вона з успіхом застосовується і донині. Як ви думаєте, чому? (Міркування учнів)
Сьогодні ми з’ясуємо значення періодичного закону і тим самим відповімо на запитання, чи може він взагалі колись застаріти, втратити актуальність. Урок наш незвичайний. Ми проведемо змагання між трьома командами, і в дружньому спорі народиться істина. Зараз ви отримаєте різнокольорові картки із символами хімічних елементів і ми сформуємо команди за кольором карток.
ІІ. Конкурсна “Естафета”.
Учні поділені на три команди – “Меркурій”, “Елементики” і “Актиноїди”.
Усі члени команди відповідають кожен на своє запитання і з літер правильних відповідей утворюють слова. Перемагає команда, яка першою записує відповідь (слово) на дошці.
Команда “Меркурій”
1. У якого елемента 14 нейтронів:
а) Алюміній; к) Силіцій; л) Фосфор?
2. Елемент з протонним числом 17 має вищий оксид типу: з)R 2O5; і) RO3;
й) R2 O.
3. На зовнішньому енергетичному рівні має 2 електрони елемент з протонним числом: к) 19; л) 12; м) 16.
4. Розподіл електронів 2,8,8,3 характерний для елемента: ю) Скандій; я) Бор;
ь) Калій.
5. Будову зовнішнього рівня 3s3p має елемент з протонним числом: а) 17;
б) 18; в) 19.
6. У калію електронів: з) 17; і) 19; й) 39.
7. У Цинку енергетичних рівнів: м) 3; н) 4; о) 2.
8. В Алюмінію неспарених електронів: м) один; н) два; о) жодного.
9. Яка загальна формула гідрату вищого оксиду елемента №31: в) ROH;
г) R(OH)3; д) R(OH)2?
1 | 1 | 5 | 5 | 3 | 4 | 8 | 6 | 7 | 6 | 2 | - | 9 | 5 | 3 | 6 | 2 |
Е | К | А | А | Л | Ю | М | І | Н | І | Й | Г | А | Л | І | Й |
Команда “Елементики”
1. У яких елементів 20 нейтронів: з) Аргентуму; і) Калію; й) Скандію?
2. Яку загальну форму має вищий оксид елемента з протонним числом 16:
д) R2O5; е) RO3; є) RO2 ?
3. на зовнішньому енергетичному рівні має 5 електронів елемент з протонним числом: к) 15; л) 23; м) 17.
4. Розподіл електронів 2,8,4 характерний для: а) Si; б) C; в) Al.
5. Будову зовнішнього рівня 5s має елемент з протонним числом: г) 7; д) 38;
є) 12.
6. Яка кількість електронів в Оксигену: а) 16; б) 8; в) 6?
7. Скільки енергетичних рівнів у Магнію: о) 1; п) 2; р) 3?
8. В елемента з протонним числом 9 неспарених електронів: н) 1; о) 2;
п) жодного.
9. Загальна формула леткої водневої сполуки Фосфору: н) H2R; о) RH3; п) RH4 .
10. До IV періоду належить елемент: р) Карбон; с) Скандій; т) Стронцій.
2 | 3 | 4 | 6 | 9 | 7 | - | 10 | 3 | 4 | 8 | 5 | 1 | 1 |
Е | К | А | Б | О | Р | С | К | А | Н | Д | І | Й |
Команда “ Актиноїди”
1. У якого елемента 12 нейтронів: і) натрій; й) Магній; к) Алюміній?
2. Елемент з протонним числом 6 утворює вищий оксид типу: д) RO; е) RO2; є) RO3.
3. Які з перелічених елементів мають 2 електрони на зовнішньому енергетичному рівні: л) Калій; м) Кальцій; н) Манган?
4. Розподіл електронів 2,8,4 характерний для: к) Силіцію; л) Фосфору;
м) Сульфуру.
5. Будову зовнішнього енергетичного рівня 4s має елемент з протонним числом: б) 17; в) 18; г) 19.
6. Летка воднева сполука типу RH4 характерна для елементів: д) Карбону;
е) Силіцію; є) Нітрогену.
7. У Барію енергетичних рівнів: а) 6; б) 2; в) 8.
8. В елемента з протонним числом 6 неспарених електронів: м) 1; н) 2; о) 3.
9. Гідрат вищого оксиду Сульфуру має загальну формулу: п) H2RO3;
р) H2 RO4; с) HRO4.
10. Елемент IV групи головної підгрупи: к) Цирконій; л) Титан; м) Германій.
2 | 6 | 7 | 4 | 9 | 6 | 10 | 8 | 1 | 1 | - | 5 | 2 | 9 | 3 | 7 | 3 | 1 | 1 |
Е | К | А | К | Р | Е | М | Н | І | Й | Г | Е | Р | М | А | Н | І | Й |
Учитель. Ми одержали слова: Екакремній – Германій, Екабор – Скандій, Екаалюміній – Галій. Хто пояснить утворені слова? (Пояснення команд)
А чи знаєте ви, хто і де відкрив ці елементи? (Відповіді учнів). Це були француз П. Лекок де Буабодран, німець К. Вінклер та швед Л. Нільсон.
На базі свого закону Д. Менделєєв не лише передбачив існування нових елементів, а й описав їх властивості. Так, Лекок де Буабодран помилково визначив густину галію 4,7. Ґрунтуючись на своєму законі, Д. Менделєєв попередив винахідника, що густина галію повинна бути 6. Повторні досліди підтвердили, що вона становить 5,96. Таким чином були виправлені й атомні маси деяких елементів.
ІІІ. Конкурс “Вгадай елемент”.
Учитель розповідає про елементи, а учні піднімають таблички з їх символами.
1. Ці елементи належать до великих періодів, розміщені в групі з найбільш електронегативними елементами періоду, але серед елементів групи виявляють найслабші неметалічні властивості або взагалі є металами. (Технецій, Реній – метали, Астат – найслабший неметал VІІ групи.)
2. Один із цих елементів є четвертим в особливій групі елементів, а наступний підтверджує, що ця група вже закінчилася. (Прометій і Гафній).
3. А от наступні елементи такі: перші є S – електронами з 7 енергетичними рівнями, а наступному бракує одного електрона для завершення 6р – підрівня (Францій, Радій, Полоній).
А це запитання для всіх команд. З іменами яких учених пов’язані назви останніх трьох елементів?
Це вчені – П’єр та Марія Кюрі. Саме вони, переробивши тонну уранової руди, добули 1г чистого радію і виділили з продуктів радіоактивного розпаду францій та полоній.
Такі назви ці елементи отримали не випадково. Вони названі на честь Польщі та Франції – батьківщини учених.
Під час аварії на Чорнобильській АЕС серед радіоактивних викидів був і стронцій. На який елемент, що входить до складу людського організму, він схожий? Передбачте його дію в організмі людини.
Стронцій схожий на кальцій, з якого утворені наші кістки. Однак він є більш активним металом, здатний заміщати кальцій у складі кісток і таким чином нагромаджуватися в організмі. Від такої заміни кістки стають крихкими, а головне – з’являється джерело внутрішнього радіоактивного випромінювання.
IV Конкурс “Мозкова атака”.
Кожна команда повинна перелічити якомога більше способів застосування періодичного закону “… періодичному законові майбутнє не загрожує руйнуванням, а тільки надбудова і розвиток передбачають”. (Д.Менделєєв)
Ось перед нами дім стоїть,
Сім поверхів у ньому.
Фундамент дому закладав
Дмитро Іванович Менделєєв –
Нам хімік всім відомий
Та надбання науки нам
Примножувать годиться,
І кожен новий елемент
Тут може оселиться.
V. Підбиття підсумків змагання.
Похожие работы
-
Інтерполяція 4
Пошукова робота на тему: Інтерполяція. План Інтерполяція Інтерполяційна формула Лагранжа Інтерполяційна формула Ньютона 13.16. Інтерполювання функцій
-
Поняття про характер Риси характеру
Конспект уроку з біології у 9 класі Поняття про характер. Риси характеру. Тема. Поняття про характер. Риси характеру. Мета. Сформувати поняття про характер, розкрити його природну основу;
-
Я та мої друзі
Урок для третього класу "". Тема: Я та мої друзі Мета: Навчати дітей ставитися до навколишнього світу позитивно і з чуйністю; виховувати почуття власної гідності, співпереживання, бажання допомогти товаришеві в скрутну хвилину, розвивати спостережливість та уміння відчувати настрій своїх однокласників.
-
Значення судової практики
Реферат на тему: Значення судової практики Під судовою практикою звичайно розуміють ті положення (рішення) судів, які виробляються судами при розгляді певної категорії справ (наприклад, щодо встановлення батьківства, відшкодування шкоди, яка заподіяна джерелом підвищеної небезпеки тощо).
-
Наукове дослідження інформаційного забезпечення web сайту вищого навчального закладу України
Наукове дослідження інформаційного забезпечення web – сайту вищого навчального закладу України Сьогодні набуває актуальності проблема інформаційного забезпечення web – сайту вищого навчального закладу України забезпеченням наукової діяльності. Основою інформаційної підтримки інноваційних процесів є структуровані інформаційно-освітні ресурси (портали) і сучасні інформаційно-комунікаційні технології, що забезпечують ефективне використання учасниками інноваційних процесів цих інформаційно-освітніх ресурсів.
-
Мета злочину та її значення для кваліфікації злочинного діяння Юридична і фактична помилки та ї
Мета злочину та її значення для кваліфікації злочинного діяння. Мета злочину – це бажання особи, яка вчиняє суспільно небезпечне діяння, досягти певних шкідливих наслідків. Вона є характерною ознакою умисних злочинів, що вчиняються з прямим умислом. Визначити, які конкретні злочинні наслідки своїх дій передбачав винний та бажав їх настання, можливо лише при ретельному аналізі складу вчиненого злочину та виявлені його елементів і всіх обставин справи.
-
Складна вина Мотив злочину та його види
Реферат на тему: Складна вина. Мотив злочину та його види. Мета злочину та її значення для кваліфікації злочинного діяння Злочин, склад якого передбачає наявність двох різних форм вини щодо діяння і наслідків, прийнято іменувати злочином є подвійною формою вини (складна вина). Подвійна форма вини частіше за все має місце при вчиненні тих злочинів, які пов‘язані з порушенням спеціальних правил і настанням від цього шкідливих наслідків (ст.67, 68, 77-1, 135, 215 тощо), або з настанням кількох наслідків (ч.3 ст.89, ч.3 ст.101 тощо).
-
Місце час ситуація вчинення злочину Суб єкт злочину
Місце, час, ситуація вчинення злочину. Місце вчинення злочину – це певна територія, де було почато і закінчено діяння або настав злочинний результат. У ряді складів злочинів місце їх вчинення є обов‘язковою ознакою. Напр., місцем вчинення злочину, передбаченого ст.163-1, є континентальний шельф України, ст.204 – море.
-
Підстави та порядок виникнення права користування надрами
Порядок засвідчення права на користування надрами. Надання й розробка гірничих відводів. Випадки користування надрами без надання гірничого відводу чи спеціального дозволу. Порядок укладання контрактів з іноземними юридичними особами на надрокористування.
-
Юридична відповідальність
Основна мета уроку. Види та основні конституційні принципи юридичної відповідальності. Обставини, що виключають юридичну відповідальність. Принцип невідворотності відповідальності за скоєне правопорушення. Крайня необхідність, та необхідна оборона.