Название: Виховний захід. Мобілочка Тренінг з культури спілкування по телефону
Вид работы: реферат
Рубрика: Педагогика
Размер файла: 189.05 Kb
Скачать файл: referat.me-281301.docx
Краткое описание работы: Міністерство освіти і науки України Полтавський державний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка Виховний захід на тему: «Культура спілкування по телефону»
Виховний захід. Мобілочка Тренінг з культури спілкування по телефону
Міністерство освіти і науки України
Полтавський державний педагогічний університет
ім. В.Г. Короленка
Виховний захід на тему:
«Культура спілкування по телефону»
Виконала:
студентка гр.
Полтава 2009
Тема: Мобілочка. Тренінг з культури спілкування по телефону.
Мета: пояснити поняття «дистанційне спілкування», особливості правил спілкування на відстані; підвести дітей до осмислення важливих етичних проблем: коли доречно і як правильно спілкуватися по телефону; формувати культуру телефонних розмов.
Завдання: виховувати культуру взаємин у колективі, формувати вміння користуватися телефоном.
Обладнання: картки із ситуаціями (додаток 1), пам’ятка «Скарбничка телефонного етикету» (додаток 2), таблиця «Телефонна розмова», мобільні телефони; ілюстрації до «Класного етичного театру».
Епіграф: «Добре, якщо хтось добре говорить, але ще краще, якщо хтось добре слухає». (Р.Емерсон.)
Хід заняття
І. Актуалізація і корекція опорних знань
Учитель. Сьогодні в нашому класі – несподіванка. А ви помітили, яка? Багато чудес є на світі, і ось до вашого класу прийшов чарівник із казки – Невидимка, щоб провести незвичайне заняття. Ми створимо зараз «Класний етичний театр» та станемо учасниками сценічного дійства. А допоможе нам у цьому режисер – чарівник Невидимка. Він пропонує нам гру «Чарівні слова».
Дошка ділиться на три рівні частини. Учням видаються 3 «чарівні» шматочки крейди, по одному на ряд. Передаючи один одному крейду, учні повинні записати на своїй половині дошки за 3 хвилини якнайбільше «чарівних» слів.
Перший ряд: «Якщо у когось просять вибачення, то користуються такими словами…»
(Вибачте; вибачте, будь ласка; прошу пробачення; прийміть щиросердне вибачення; перепрошую тощо.)
Другий ряд: «Висловити вдячність можна за допомогою таких слів…»
(Спасибі, дякую, щиро вдячний, красно дякую, висловлюю глибоку вдячність тощо.)
Третій ряд: «Коли висловлюють побажання, то вживають такі слова…»
(Доброго здоров’я, всього доброго, на все добре, доброї ночі, всього найкращого, бувайте здорові тощо.)
Учитель. Чарівник Невидимка просить передати, що він дуже задоволений, адже ви чудово впоралися із завданням. Молодці!
ІІ. Мотивування виховної діяльності
Учитель. Ваш режисер підготував для вас загадку. Відгадайте, що це? (Показує один із перших мобільних телефонів.) Отже, екскурс в історію.
Історія цього винаходу почалася нещодавно. Сорок років тому виникла перша назва «уокі-токі» - «ходжу та розмовляю». Це був важкий ранець, який носили за спиною. Перші апарати були настільки громіздкі, що ставилися лише в автомобілях. Згодом з’явилися апарати з ручкою для носіння, але теж важкі і незручні.
Зараз цей предмет неважко загубити й у кишені. З його допомогою можна слухати музику, користуватися мережею Інтернет, робити фотографії, відеозйомки, а найголовніше – спілкуватися з друзями, батьками та близькими людьми.
Здогадалися? Звичайно, ви правильно відгадали – це мобільний телефон. Колискою мобільного зв’язку є Скандинавія. Звідти почали своє розповсюдження Nokia, Benefon, Ericsson. Та за ними крок у мобільному світі зробили США – Motorola, AT$T.
Люди навчилися спілкуватися на відстані.
Спілкування на відстані (або дистанційне спілкування) має свої етикетні правила. Їх слід додержуватися, бо від цього залежать наші взаємини з іншими людьми.
З основними правилами телефонного спілкування ми ознайомимося на сьогоднішньому занятті.
ІІІ. Формування етичних умінь і навичок
Гра-фантазія «Уяви!»
Учитель. Діти, заплющіть, будь ласка, на хвильку очі! Навколо темрява, холодно, страшно. Морок ночі огортає вас… У таких умовах протягом шести місяців дослідник Антарктиди Роберт Бард жив сам. У своєму щоденнику він написав: «У мене є запас води і їжі, є спокій, якого я так прагнув. Але не можу обійтися без звуків, голосів та найголовнішого – спілкування!».
Уявіть, як змінилося б життя дослідника, якби він міг користуватися телефоном.
(Відповіді дітей.)
Учитель. Отже, телефон – не лише засіб зв’язку, а й ліки від розчарування та самотності, від безвиході.
Гра-дослідження «Власна думка»
Учитель. Швейцарський мислитель кінця XVIII ст. Лафа тер зауважував: «Хочеш бути розумним – навчися розумно запитувати, уважно слухати, спокійно відповідати, переставати говорити, коли нема чого більше сказати.»
Спробуймо дослідити, як це твердження пов’язане з правилами спілкування по телефону.
(Діти висловлюють власні думки та припущення.)
«Скарбничка телефонного етикету»
Учитель. Щоб уникнути непорозумінь у спілкуванні, слід керуватися правилами, викладеними у «Скарбничці телефонного етикету». Чарівник Невидимка вже потурбувався про те, щоб ви їх запам’ятали, тому заздалегідь поклав їх кожному на парту. Ви маєте уважно прочитати ці правила і запропонувати власні поради, як коротко та стисло вести розмову по телефоную
· Коли телефонуєте Ви, треба спочатку привітатися або вибачитися.
· Якщо телефонуєте незнайомій людині, потрібно обов’язково представитися, запитати ім’я і по-батькові того, з ким розмовляєте.
· Говорити слід без поспіху, розбірливо, але стисло й чітко.
· Розмовляючи по телефону, уникайте паралельних розмов з людьми, які перебувають біля вас.
· Уважно слухайте співрозмовника, не перебивайте його.
· Зазвичай закінчує розмову той, хто телефонує, а не той, кому телефонують.
· Не можна телефонувати рано вранці або пізно увечері.
· З’являтися в театр, приходити в гості з мобільними телефонами – свідчення невихованості їх власників. Коли такі телефони з вами, їх краще вимкнути.
· Некультурно хизуватися мобільним телефоном як показником моди та достатку його власника.
IV . Практикум
Учитель. Запрошую вас до «Класного етичного театру». Увага! «Мобілочка» шукає таланти! Мабуть, кожен із вас мріяв хоч ненадовго стати актором, продемонструвати свої здібності та вміння на сцені. Зараз ваші мрії можуть здійснитися! Артисти, на сцену!
Акт перший. «Алло!»
Виконайте в ролях телефонну розмову:
а) двох однокласниць, одна з яких пропустила тиждень занять через хворобу;
б) класного керівника та учня, який пропустив шкільні заняття;
в) батька й учня, який пропустив уроки в школі.
Використовуйте форми мовленнєвого етикету. Поясніть відмінності між трьома варіантами телефонної розмови.
Акт другий. «Алло-о-о!»
Розіграйте ситуації спілкування і внесіть потрібні корективи:
А. – Алло!
– Слухаю Вас!
– Дайте трубку Петі!
– Він зараз відсутній.
– А куди його понесло?
Б. – Алло!
– А хто це?
– Іван Петрович, колега батька. Покличте, будь ласка, його до телефону.
– А навіщо він Вам? Що хочете йому сказати?
В. – Алло!
– Алло!
– А хто це?
– Ніна Іванівна.
– Ой, а який у Вас номер?
Акт третій. «Радий Вас чути!»
Змоделюйте і розіграйте ситуацію:
а) ви посварилися з подругою (другом) і тепер хочете помиритися по телефону;
б) ви хочете привітати з днем народження бабусю, дідуся, малознайому вам людину.
Акт четвертий. «Не радий Вас чути!»
1. Проаналізуйте та розіграйте ситуацію: хлопець сидить в автобусі і голосно розмовляє по мобільному телефону, інші пасажири звертають на нього увагу.
2. Охарактеризуйте поведінку хлопця:
Подзвонив по телефону
Якось другові Антону
Пізно ввечері Тиміш.
– Ти, – питає, ще не спиш?
– Ще не сплю, та вже лягаю, –
Друг Антон відповідає.
За годину спав Антон.
Знов задзенькав телефон.
Довелося сина звати.
Знов на проводі Тиміш:
– Ти, – питає, ще не спиш?
– Сплю! Чому ти дзвониш вдруге? –
Запитав Антон у друга.
– Ти пробач, – сказав Тиміш, –
Я ж не знав, що ти вже спиш.
– А ти що хотів сказати?
– На добраніч побажати!
А тепер скажіть мені,
Чемний був Тиміш чи ні.
V . Підсумок заняття.
Учитель. Наш добрий чарівник Невидимка трішечки стомився, тому просить вашої допомоги. Допоможіть йому заповнити табличку – «Антимобілочку»: сформулюйте й запишіть висновки, які ви зробили для себе протягом заняття. Чого не можна собі дозволити, розмовляючи по телефону:
· не привітатися;
· не відрекомендуватися;
· говорити занадто голосно;
· голосно сміятися;
· зловживати тривалістю розмови;
· не попрощатися.
Щоб переконатися, що всі діти навчилися правил спілкування по телефону, Невидимка зі мною проведе бліц-турнір «Ввічливо - неввічливо».
Ви маєте плеснути у долоні, коли погоджуєтеся з правилом дистанційного спілкування, тобто, коли так чинити ввічливо, і мовчати, коли запропонована поведінка є неввічливою.
· Привітатися під час розмови (+).
· Кинути слухавку і не вибачитись (–).
· Говорити чітко, виразно, спокійним тоном (+).
· Телефонувати до 8-ї години ранку і після 10-ї години вечора (–).
· Довго і нудно розмовляти про дрібниці (–).
· Перед тим, як почати довгу розмову, поцікавитися, чи є у співрозмовника час тебе вислухати (+).
· Набридати запитаннями (–).
· Бути настирливим – набирати номер, який не відповідає з десяток разів (–).
· Слід завершити розмову словами прощання (+) та подяки (+).
· Першим завершує розмову той, хто зателефонував (+).
Психологи розробили багато тестів, які дають змогу визначити характер людини за її манерою розмовляти по телефону. Ось найкоротший із них.
Тест
Що відповісти, коли той, хто зателефонував до вас, помилився номером?
а) Ви не туди потрапили!
б) Вибачте, але тут такого немає. Напевно, ви помилилися. Зателефонуйте ще раз!
в) Який номер ви набираєте?! Ні, це зовсім інший.
Відповідь:
а) Ви – натура творча, імпульсивна. Варто навчитися лише контролювати власну поведінку.
б) Ви – людина спокійна, терпляча, витримана. Та не дозволяйте іншим експлуатувати Вашу врівноваженість.
в) Ви – людина серйозна й практична. Щоправда, іноді бракує тактовності у ставленні до оточуючих. Навчіться не лише думати про себе, а й турбуватися про інших.
VI . Висновок
Учитель. Отже, пора доброго чаклунства нашого чарівника Невидимки завершується. Але не сумуйте, любі діти! За допомогою «Мобілочки» ми стали ближчими одне до одного, навчилися дарувати тепло на відстані, прагнули виховати чемність, люб’язність, коректність. А які творчі здібності виявили в «Етичному театрі»! Уміння зрозуміти почуття і настрій оточуючих, поставити себе на їхнє місце, уявити, як відгукнуться в душах інших наші слова і вчинки – справжнє драматичне дійство, ім’я якому життя.
Додаток 1
Картки із ситуаціями
Акт перший. «Алло!»
Виконайте в ролях телефонну розмову:
а) двох однокласниць, одна з яких пропустила тиждень занять через хворобу;
б) класного керівника та учня, який пропустив шкільні заняття;
в) батька й учня, який пропустив уроки в школі.
Використовуйте форми мовленнєвого етикету. Поясніть відмінності між трьома варіантами телефонної розмови.
______________________________________________________________
Акт другий. «Алло-о-о!»
Розіграйте ситуації спілкування і внесіть потрібні корективи:
А. – Алло!
– Слухаю Вас!
– Дайте трубку Петі!
– Він зараз відсутній.
– А куди його понесло?
Б. – Алло!
– А хто це?
– Іван Петрович, колега батька. Покличте, будь ласка, його до телефону.
– А навіщо він Вам? Що хочете йому сказати?
В. – Алло!
– Алло!
– А хто це?
– Ніна Іванівна.
– Ой, а який у Вас номер?
Акт третій. «Радий Вас чути!»
Змоделюйте і розіграйте ситуацію:
а) ви посварилися з подругою (другом) і тепер хочете помиритися по телефону;
б) ви хочете привітати з днем народження бабусю, дідуся, малознайому вам людину.
______________________________________________________________
Акт четвертий. «Не радий Вас чути!»
1. Проаналізуйте та розіграйте ситуацію: хлопець сидить в автобусі і голосно розмовляє по мобільному телефону, інші пасажири звертають на нього увагу.
2. Охарактеризуйте поведінку хлопця:
Подзвонив по телефону
Якось другові Антону
Пізно ввечері Тиміш.
– Ти, – питає, ще не спиш?
– Ще не сплю, та вже лягаю, –
Друг Антон відповідає.
За годину спав Антон.
Знов задзенькав телефон.
Довелося сина звати.
Знов на проводі Тиміш:
– Ти, – питає, ще не спиш?
– Сплю! Чому ти дзвониш вдруге? –
Запитав Антон у друга.
– Ти пробач, – сказав Тиміш, –
Я ж не знав, що ти вже спиш.
– А ти що хотів сказати?
– На добраніч побажати!
А тепер скажіть мені,
Чемний був Тиміш чи ні.
Додаток 2
' «Скарбничка телефонного етикету» '
- Коли телефонуєте Ви, треба спочатку привітатися або вибачитися.
- Якщо телефонуєте незнайомій людині, потрібно обов’язково представитися, запитати ім’я і по-батькові того, з ким розмовляєте.
- Говорити слід без поспіху, розбірливо, але стисло й чітко.
- Розмовляючи по телефону, уникайте паралельних розмов з людьми, які перебувають біля вас.
- Уважно слухайте співрозмовника, не перебивайте його.
- Зазвичай закінчує розмову той, хто телефонує, а не той, кому телефонують.
- Не можна телефонувати рано вранці або пізно увечері.
- З’являтися в театр, приходити в гості з мобільними телефонами – свідчення невихованості їх власників. Коли такі телефони з вами, їх краще вимкнути.
- Некультурно хизуватися мобільним телефоном як показником моди та достатку його власника.
Похожие работы
-
Контрольна робота на тему Методи виховання
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ КЕРІВНИХ КАДРІВ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ Контрольна робота на тему: Методи виховання. Виконавець: студентка І курсу
-
Основні риси та якості педагога в сучасній школі
Міністерство освіти і науки України Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя Кафедра педагогічної майстерності Реферат на тему: «Основні риси та якості педагога в сучасній школі»
-
Громадянське виховання учнів початкових класів
“Громадянське виховання учнів початкових класів” Перед освітою України, яка стоїть на шляху демократичних перетворень, постають нові завдання. Одне з них – формування особистості громадянина правового демократичного суспільства. З огляду на це активно розробляється новий напрямок – громадянська освіта; з’явилися концепції Громадянського виховання (АПН України) та Громадянської освіти в України (Трансатлантичний проект); напрацьовується науково-методичне забезпечення, створюються програми та підручники для старшої школи.
-
Емпатія у педагогічному спілкуванні
Культура та функції педагогічного спілкування. Педагогічний такт і стиль. Дефініції емпатії: розуміння почуттів, потреб інших, чутливе сприйняття події, природи, мистецтва, аффективний зв’язок з іншими; відчуття стану іншої особи, риси психотерапевта.
-
Підготовка соціально компетентних вчителів в вищих закладах освіти
Соціальні функції молоді. Необхідні компоненти професійної компетентності cучасного вчителя. Громадська активність та відповідальність. Виконання громадських завдань. Конструктивний відбір навчального матеріалу. Залучення до громадської діяльності.
-
Ієрархічна структура управління фізичною культурою і спортом в Хмельницькій області у м. Кам’янець-Подільському
Створення ефективних структур управління системи фізичного виховання як одна з найбільш важливих проблем розвитку системи освіти. Система управління державними навчальними закладами. Вища ланка управління фізичною культурою у м. Кам’янець-Подільському.
-
Культура спілкування - фактор духовності людини
Людина - продукт соціалізації і, перш за все, людина стає людиною через спілкування з іншими людьми. Людство знає чимало прикладів, коли дитина, потрапляючи в ранньому віці у середовище тварин, виживала, але не ставала людиною. Причина, як відомо, полягала у відсутності можливості наслідувати і, особливо, спілкуватись з людьми.
-
Порушення мовлення у дітей
Врахування психофізичних особливостей дітей для успішного навчання. Реалізація прав дітей з порушеннями у мовному та психічному розвитку. Оволодіння дитиною дошкільного віку мовленням. Види мовних розладів. Зв'язок мовної діяльності із структурами мозку.
-
Методика виховної роботи
Завдання правильного підходу до процесу формування особистості у педагогіці. Методика виховної роботи з школярами в національній школі України. Адаптаційний період навчання першокласників у школі, позакласні заняття. Робота вчителя з батьками школярів.
-
Педагогічна практика
Вимоги педагогічної практики. Календарний план роботи. Опис результатів знайомства з діяльністю психолога навчального закладу. Емпіричний матеріал, на основі якого написана характеристика класу. Аналіз навчального заняття (лекції та бесіди) з психології.