Название: Електромагнітна індукція. Досліди Фарадея
Вид работы: учебное пособие
Рубрика: Педагогика
Размер файла: 21.06 Kb
Скачать файл: referat.me-282358.docx
Краткое описание работы: Мета та план уроку з фізики, його прийоми та методи. Складання ходу уроку: постановка навчальної проблеми, вивчення та закріплення нового матеріалу (фізичної суті явища електромагнітної індукції), приклади рішення задач з заданої теми, домашнє завдання.
Електромагнітна індукція. Досліди Фарадея
КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ (11КЛАС)
на тему:
«Електромагнітна індукція. Досліди Фарадея»
Мета уроку : познайомити учнів із явищем електромагнітної індукції; показати значення цього явища для фізики й техніки;формувати вміння розв’язувати задачі.
Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.
План уроку
урок фізика задача індукція
Етапи | Час | Прийоми і методи |
І. Постановка навчальної проблеми | 2-5 хв | Розповідь вчителя |
ІІ. Вивчення нового матеріалу | 20-25 хв | Бесіда;записи на дошці та зошитах |
ІІІ. Закріплення нового матеріалу | 15-20 хв | Бесіда; усне опитування; розв’язування задач |
ІV. Домашнє завдання | 1 хв | Коментар вчителя; записи на дошці |
Хід уроку
1. Постановка навчальної проблеми
Виявлена Ерстедом 1820 року дія електричного струму на магнітну стрілку показала, що електричні та магнітні явища, які вважалися до цього ізольованими, взаємозалежні. Однак дослід Ерстеда показав тільки один бік цього зв'язку — породження магнітного поля електричним струмом. Англійський фізик Майкл Фарадей, довідавшись про досліди Ерстеда, узявся до пошуків зв'язку магнітних явищ із електричними. Пошуки Фарадея тривали від 1821 до 1831 р. Він виявив неабияку винахідливість, наполегливість і завзятість, поки, нарешті, не одержав електричний струм за допомогою магнітного поля.
Час показав, яке велике значення мало відкриття Фарадея. Повторюючи слова Гельмгольца, можна з повним правом сказати: «Поки люди будуть користуватися благами електрики, вони будуть пам'ятати ім'я Фарадея ».
2. Вивчення нового матеріалу
Виділимо в магнітному полі досить малу площадку ΔS . Тоді магнітним потоком Ф через площадку ΔS називатиметься фізична величина, яка визначається добутком модуля вектора магнітної індукції В однорідного магнітного поля на площу даної площадки:
Ф=ВΔS (учні записують зошит)
Якщо площадка ΔS не перпендикулярна до силових ліній магнітного поля,то
Ф=ВΔScosa,
де a— кут між напрямом вектора В і нормаллю до площадки ΔS. Магнітний потік наочно можна зобразити як величину, пропорційну числу ліній магнітної індукції, що пронизують поверхню площею S.
Фізична суть явища електромагнітної індукції: під час будь-якої зміни магнітного потоку, що пронизує контур провідника, в останньому виникають сторонні сили (дія яких характеризується електрорушійною силою індукції):
а)якщо контур провідника замкнутий, то в ньому виникає струм, який називається індукційним;
б)якщо контур розімкнутий, то на його кінцях виникає різниця потенціалів (учні записують зошит)
Явище електромагнітної індукції полягає у виникненні струму в провідному кунторі при зміні магнітного потоку,що пронизує площину контуру (Фарадей 1831р.)
Кількість ЕРС індукції визначається законом електромагнітної індукції (закон Фарадея):
Е=- N • ΔФ/Δt,
де [Е ]=В – ЕРС індукції (середнє значення); [ΔФ/Δt]=Вб/с – швидкість зміни магнітного поля (магнітний потік визначається формулою Ф=ВΔScosa,де a – кут між векторами В та n); N – кількість витків (для котушки).
ΔФ/Δt можна отримати,змінюючи:
1) В (змінне магнітне поле);
2) S (контур змінної площини);
3) a (обертальний рух контура).
Знак «—» пояснюється правилом Ленца: індукційний струм у замкненому контурі має такий напрям,що створений ним магнітний потік через площу, обмежену контуром, прагне скомпенсувати ту зміну магнітного потоку,яка викликала даний струм.
Технічне застосування явища електромагнітної індукції – електродинамічний мікрофон, трансформатор, генератор.
3. Закріплення нового матеріалу
Запитання до учнів:
1.Що характеризує вектор магнітної індукції В?
2.Яку фізичну величину називають магнітним потоком?
3.У яких одиницях вимірюється магнітний потік?
4.У яких випадках у замкнутому провіднику, що перебуває у магнітномуполі, виникає індукційний струм?
Задачі:
1. Визначити величину магнітного потоку,що пронизує контур площею 10см², якщо відомо,що площа цього контуру розташована під кутом 30˚до вектора магнітної індукції, величина якого 8 мТл.
Дано: В=8 мТл=0.008Тл, S=10см²=0,001м², ß=30˚
Знайти: Ф – ?
Розв’язання
Ф=ВScosa, a=90˚- ß, Ф=ВScos(90˚- ß);
Ф=0.008Тл•0,001м²• cos(90˚- 30˚)=0,000008• cos60˚=0.000004 (Вб)
[Ф]=Тл•м²=Н• м²/А• м = Н•/А = Дж/А = В•с•А/А = В•с = Вб
Відповідь: 0.000004 Вб.
Котушка складається з 2000 витків. Магнітний потік через кожний виток цієї котушки зменшується на 0,12 Вб протягом 2 секунд. Визначити середнє значення ЕРС індукції, збудженої в цій котушці.
Дано: ΔФ = -0,12Вб, Δt = 2с, N = 2000.
Знайти: Е – ?
Розв’язання
Е=- N • ΔФ/Δt, Е = -2000(-0,12/2) = 120(В)
Відповідь: 120 В.
4. Домашнє завдання
§ 1-3
1) Римкевич А.П. № 908
Чому коливання стрілки компаса швидше загасають, якщо корпус приладу латунний, і повільніше якщо корпус приладу пластмасовий?
Відповідь: Тому,що крізь пластмасу стрілка гірше реагує на зміну магнітного поля. Це пов’язано з електропровідністю пластмаси.
2) Римкевич А.П. № 911
За 5 мс магнітний потік,що пронизує контур, зменшується з 9 до 4 мВб. Знайти ЕРС індукції в котушці.
Відповідь: Е= ΔФ/Δt•n = (Ф-Ф̥ / Δt)•n, Е= 1В.
Похожие работы
-
Проведення уроків фізичної культури
Для якісного проведення уроків фізичної культури і успішного розв'язання виховних, освітніх і оздоровчих завдань учителеві необхідно ретельно готуватись до кожного уроку. Підготовка вчителя до уроків починається ще перед новим навчальним роком, коли він складає календарні плани на півріччя, виходячи з вимог програми і враховуючи наявну матеріальну базу й інвентар для використання на уроках, а також стан фізичної підготовленості і розвитку учнів.
-
Методика впроваджень моніторингових досліджень у систему роботи вчителя
МЕТОДИКА ВПРОВАДЖЕННЯ МОНІТОРИНГОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У СИСТЕМУ РОБОТИ ВЧИТЕЛЯ Загальною метою є надання практичної допомоги завідувачам районними (міськими) методичними кабінетами (центрами), керівникам загальноосвітніх навчальних закладів щодо впровадження освітніх моніторингових досліджень у систему роботи вчителів.
-
Конспект уроку з фізичної культури для учнів 2-А класу
Конспект уроку з фізичної культури Для учнів 2-А класу Завдання уроку: Вивчення техніки метання м‘ячика у горизонтальну і вертикальну ціль. Вдосконалення техніки бігу на короткій дистанції.
-
Поняття про метод і прийом навчання
Відповідь на запитання дидактики – як навчати? – дає категорія методів навчання. Без них неможливо досягнути поставлених цілей, реалізувати зміст навчального матеріалу, організувати пізнавальну діяльність учнів. Метод навчання – важлива ланка в дидактичній системі “мета – зміст – методи – форми – результат навчання”.
-
Проблемно-пошуковий метод при вивченні історії
Характеристика основних методів навчання - одних з найважливіших компонентів навчального процесу. Визначення прийомів, які використовує викладач при використанні проблемно-пошукових методів навчання. Аналіз основ розвиваючих технологій навчання історії.
-
Пояснення різних станів речовини з погляду атомно-молекулярного вчення
Урок фізики в 7 класі. Тема уроку: Пояснення різних станів речовини з погляду атомно-молекулярного вчення. Мета уроку: Сформувати в учнів поняття про фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах, використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії.
-
Активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні курсу фізики
Методи активізації пізнавальної діяльності школярів при вивченні курсу фізики в основній школі. Принципи розуміння матеріалу, деякі прийоми розвитку логічного й творчого мислення учнів. Дидактичні ігри на уроках фізики, створення цікавих ситуацій.
-
Розподільна властивість множення
План комбінованого типу уроку з математики. Закріплення знання учнів про переставну і сполучну властивості множення, формулювання розподільної властивості множення відносно додавання і віднімання та використання її. Розвиток в учнів логічного мислення.
-
Літери англійського алфавіту, слова. Ігри на уроках англійської мови
Методика розробки уроку з англійської мови, особливості використання на уроці ігрових форм навчання. Розвиток навиків усного мовлення, читання та письма, пам'яті та мислення в формі гри. Складання логічних частин уроку, методи зацікавлення дітей.
-
Отчет по педагогической практике
Аналіз відвіданого уроку. В ході проходження педагогічної практики в сш № 4 мною було відвідано 5 уроків. Для останнього з них був складений наступний аналіз.